آشنایی با قرص و شربت متادون

آشنایی با قرص و شربت متادون : متادون سال ۱۹۳۷ در آلمان ساخته شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت و سودمندی آن در کنترل اعتیاد در دهه ۱۹۶۰ کشف شد. متادون دارویی است که مشابه مورفین عمل می‌کند. با دوز مناسب ایجاد سرخوشی نمی کند ‏‌اما ولع و میل مصرف مواد مخدر را کاهش می دهد. این دارو به شکل قرص و شربت وجود دارد. با مصرف منظم متادون، به تدریج میزان آن در بدن بیشتر شده و ذخیره می‌گردد. بنابراین مدت بیشتری در بدن دوام می‌آورد. ضمن این که مصرف دوز درمانی حس نشئگی و سرخوشی برای فرد ایجاد نمی‌کند. این دارو از بروز علایم ترک جلوگیری می کند و  باعث می‌شود مواد مخدر خیابانی بر بیمار تاثیری نداشته باشند بنابراین امکان زندگی با ثبات را فراهم می‌آورد.

باید توجه داشت که اعتیاد یک بیماری جسمی و روانی است و زمانی که فرد بیمار از لحاظ جسمی به یک حالت متعادل و با ثباتی می رسد و به دنبال آن با قطع مصرف، اثرات نامطلوب  جسمی و روانی بیمار به تدریج کاهش می یابد در نتیجه این فرصت ایجاد می شود تا درمانگران (پزشک و مشاور درمانگر اعتیاد) در طول درمان نگهدارنده، به درمان همه جانبه فرد بیمار بپردازند. بنابراین استفاده از دوز نگهدارنده قرص یا شربت متادون به تنهایی منجر به معالجه فرد وابسته به مواد نمى شود، بلكه به عنوان جزئی از فرآيند درمان افراد وابسته (متادون درمانی) به مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد تحت این درمان از حمايت هاى طبى و اجتماعى ( ویزیت های منظم پزشک و روان درمانی توسط درمانگر اعتیاد و… ) لازم براى تثبيت و بهبود زندگى، بهره مند و تشويق مى شوند و مسلما به درمان موثرتری دست می یابند.

میزان دوز مصرفی متادون

برای تنظیم صحیح دوز دارو، لازم است میزان مصرف مواد به طور صحیح به پزشک درمانگر اعتیاد گزارش شود. اگر دوز مواد مصرفی خیلی کم گفته شود، دوز مناسب دارو تجویز نمی‌شود و اگر زیاد گفته شود، ممکن است مسمومیت دارویی ایجاد شود.بنابراین دوز درمانی ، میزانی از دارو است که فرد با مصرف آن، نه حالتهای خماری داشته باشد و نه نئشگی بلکه فرد باید به حالت تعادل و ثبات جسمی – روانی برسد. دردهای استخوانی ایجاد شده در حین درمان با متادون که در عده کمی از بیماران اتفاق می‌افتد، احتمالاً علامت خفیف ترک است و با تنظیم دوز متادون تسکین می‌یابد.

احساس خواب آلودگی و رخوت در بیمارانی که روی دوز ثابت متادون هستند بیشتر از حالت طبیعی نیست.متادون درمان انتخابی برای اعتیاد به هروئین و مواد مخدر دیگر در حاملگی نیز  می باشد و برای جنین در حال رشد مضر نبوده و باعث ناهنجاری‌های جنینی نمی‌گردد. همچنین این دارو می‌تواند مانع از سقط و زایمان زودرس گردد. متادون وارد سیستم استخوان نمی‌شود و به هیچ شکل دیگری هم به سیستم استخوانی آسیب نمی‌رساند.

متابولیسم رفتاری متادون چگونه است

درباره آشنایی با قرص و شربت متادون باید گفت که متابولیسم (شکستن و آماده‌سازی) متادون برای کبد از خیلی از داروهای دیگر حتی استامینوفن ساده‌تر است. بطوریکه کسانی که هپاتیت یا بیماری شدید کبدی دارند هم می‌توانند متادون را مصرف کنند و حتی به مادران باردار و شیرده هم بدون ترس از عوارض می توان این دارو را تجویز کرد. علائم ترک متادون خفیف است ولی ۱۰ روز طول می کشد، در حالیکه در مواد مخدر علائم ترک شدید است ولی کمتر از ۱۰  روز به طول می انجامد. به همین دلیل بعضی بیماران ترک متادون را مشکل‌تر از ترک ماده مخدر می‌دانند چون علایم ترک ، بیشتر طول می‌کشد.

از طرفی عده دیگری از بیماران علایم ترک متادون را خفیف‌تر از علایم ترک موادمخدر می‌دانند، چون شدت خماری خیلی کمتری دارد.‌بعضی از داروها را اصلاً نباید همراه با متادون مصرف کرد چون باعث ایجاد علائم ترک می‌شوند،این داروها عبارتند از: نالترکسون، پنتازوسین، بوپره نورفین و ترامادول. همراه با مصرف این دارو باید از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.توجه داشته باشید که بهتر است هر دارویی را که استفاده می کنید به پزشکتان اطلاع دهید تا اطمینان پیدا کنید که مشکل تداخل دارویی وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید که متادون می‌بایست در محلی امن و دور از دسترس کودکان باشد و روی آن برچسب واضح وجود داشته باشد تا کسی اشتباهاً آن را مصرف نکند. میزان کمی از متادون می تواند برای یک کودک یا بزرگسال که نسبت به آن تحمل ندارد کشنده باشد.  متادون را باید در محلی که نه سرد و نه گرم است نگه داشت.

مزیت متادون چیست

يك مزيت مهم متادون اين است كه اين ماده ، مصرف هروئين را كاهش مى‌دهد. خطرات مصرف هروئين شامل مرگ بر اثر دريافت دوز بى رويه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتيت C از راه كاربرد سوزن مشترك است. درمان متادون كمك مى كند كه فرد از فجايع ناشى از استعمال هروئين مصون بماند.افرادی که روی دوز صحیح متادون تثبیت شده‌اند می‌توانند رانندگی کنند، و متادون هیچ گونه عوارض جانبی روی توانایی تفکر، توانایی‌های حرکتی، زمان واکنش، توانایی یادگیری و تمرکز و انجام قضاوت‌های پیچیده ندارد.