[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” overlay_opacity=”0.5″ video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]

شربت تریاک چیست ؟

در ایران سطح دسترسی به ماده مخدر تریاک بسیار زیاد می باشد، در نتیجه بیشترین ماده مخدری که توسط معتادان مصرف می شود تریاک است . متاسفانه بخاطر عدم همکاری معتادان ، هنوز آمار دقیقی از اعتیاد به تریاک در کشور وجود ندارد . اما بر اساس برخی تحقیقات ، میانگین سن شروع اعتیاد در کشور حدودا بین ۲۱تا ۲۴ سال برآورد می گردد و این مسئله بیانگر ضرورت اهمیت درمان آن می باشد. لذا آشنایی و توضیح درباره شربت تریاک و مصرف آن امری ضروری می باشد.

شربت ترک تریاک

دوعلت مهم اعتیاد به تریاک:

۱- کنجکاوی و فشارهای اجتماعی به عنوان قویترین عامل برای شروع مصرف.
۲- در دسترس بودن تریاک و سابقه استفاده از موادی مانند حشیش ، شخص را به استفاده از تریاک مستعد می کند ، بطوریکه حشیش را دریچه ورود به دنیای مصرف مواد می دانند.
این روزها ، تریاکهای موجود ناخالصی بسیار دارند ومصرفشان هر گونه تظاهرات بالینی غیر مترقبه ای را موجب می گردد، مانندسکته قلبی و مغزی، جنون آنی و روان پریشی ، اختلال در تکلم و حافظه ، سردرد ،سرگیجه ، استفراغ ، تعریق و افت فشار . حتی در زمان ترک ،فرد دچار علائمی مثل افسردگی ،اضطراب ،سایکوز ( روان پریشی ) ،اختلالات شدید خلقی، اختلال خواب و اختلال میل جنسی و کمبود شدید انرژی  می گردد . در مصرف خوراکی این ماده ، ناخالصیهای موجود ،در پرزهای روده و معده رسوب کرده و ترکیبات چسبناک قیری و سیاه رنگی در معده و روده ایجاد می کند .همینطور در نوع تدخینی، این ناخالصیها به صورت رسوبات سیاهرنگ در ریه تجمع کرده که تا آخر عمر هم باقی می مانند. وجود این ناخالصیها عوارض دیگری را برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند که  می توان به تنفس ضعیف ، تعریق سرد ، کاهش شدید فشار خون ، شوک و کند شدن ضربان قلب اشاره کرد . در این افراد بروز مرگ اغلب در اثر ایست تنفسی است .

اما  گاهی برخی معتادان جهت حذف این ناخالصیها تریاک را به طریق دستی جوشانده و صاف می کنند و تصور میکنند که تریاک به دست آمده خالص می باشد در حالیکه بسیاری از ناخالصیها به صورت محلول در تریاک صاف شده باقی مانده و  به طریق خانگی غیر قابل تصفیه می باشد  و همین ترکیبات  سرمنشاء ایجاد بسیاری از بیماریها است.

ناخالصیهای تریاک خیابانی :

بر اساس آخرین آزمایشات صورت گرفته در مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران ، بر روی خالصترین تریاک موجود در بازار مواد مخدر ،بیش از ۱۶ نوع ماده مخرب و ۱۰ نوع آلکالوئیدهای طبیعی خشخاش در تریاک خیابانی مشاهده شد که مواد  مخرب آن عبارتند از:
 الف) مواد غیر محلول:

۱-غیر نفتی: خون ، جگر ، نان سوخته ، مدفوع و … که همراه با آلودگیهای میکروبی بسیار بالایی می باشد و به اصطلاح پزشکی کانت میکروبی ( تعداد میکروب در واحد حجم ) بسیاری بالایی دارد که می تواند منجر به عفونت داخلی و معده و روده ها ، و انواع سرطانهای معده و خون و سیسیتم لنفاوی گردد.

۲-نفتی: روغن ، قیر و مازوت،هیدروکربن های آروماتیک بنزنی و …  که باعث انواع سرطانهای معده و خون و … می شود.

ب) مواد محلول :

۱- داروهای اعصاب و روان: در تریاک خیابانی ترکیباتی مثل روان گردانهای بسیار قوی ، خواب آورها ، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و چهار حلقه ای و ضد اضطرابها وجود دارد که در دراز مدت تاثیرات بسیار مخربی در روحیه و خلق و خوی فرد می گذارد و یکی از عوامل عدم توانایی فرد در ترک اعتیاد و ایجاد عوارض شدیدتر در هنگام ترک ، همین ترکیبات می باشند. از دیگر اثرات این مواد می توان به ایجاد یبوست ،سردرد ، تعریق سرد ، افت فشار خون ، تهوع و بیقراری اشاره کرد.
ج) فلزات سنگین:

(به دو فرم محلول و غیر محلول در تریاک موجود می باشد ، مانند سرب ، آهن ، مس ، روی ، آرسنیک و …) که به دو دلیل۱- افزایش وزن تریاک هنگام فروش و ۲- به طور ناخواسته در حین فرآوری محصول تریاک از شیره خشخاش ، در ماده اصلی وارد میگردد.و این فلزات سنگین می تواند در مغز استخوان ،عروق خونی ،کبد ،کلیه ها ،طحال ،مغز و سایر ارگانهای داخلی رسوب کرده و باعث از کار افتادن آنها شود .
د) آلودگیهای میکروبی :

انواع باکتریها،تک یاخته ها واسپور آنها و آلودگیهای میکروبی بسیار زیاد با کانت میکروبی بالا که باعث عفونت های داخلی معده و خون می شود. باید بدانیم که ناخالصیهای موجود درتریاک ،شامل غلظتهای متفاوت و مواد گوناگونی است  که  توسط تولید کنندگان و فروشندگان تریاک اضافه می شود ،در حقیقت مافیای مواد مخدر بدین دلیل این کار را انجام می دهند که فرد مصرف کننده در صورتی که تریاک را از جای دیگر خریداری کند دچار تغییرات نامطلوب جسمانی شده و به اصطلاح حالش بد شده و ماده به وی نسازد ،و به دنبال آن ،این فکر به ذهن فرد مصرف کننده خطور می کند که “جایی که همیشه مواد را تهیه می کردم جنسش خوب بوده و این محل جدید جنس مرغوب عرضه نمی کند” و برای مصرف مجدد به مکان اولیه رجوع می کند .

آری! مافیای مواد مخدر به هیچ عنوان به فکر سلامت شما نیست.

در دوسال اخیر علاوه بر درمان با متادون و بوپره نورفین (B2)که تا به حال برای افراد مصرف کننده به این ماده به کار می رفته است ، درمانی جدید با استفاده از شربت تریاک (تنتور اپیوم ) مطرح شده است که مراحل پژوهش اثربخشی شربت تریاک با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر در مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشکده علوم پزشکی تهران انجام شده و درمان با آن ، مورد تایید قرار گرفته است. این دارو تاکنون برای ترک اعتیاد نوزادان معتاد، استفاده میشده ، اما کاربرد آن برای درمان اعتیاد افراد بالغ برای نخستین بار در ایران تجربه میگردد . شربت تریاک همان تریاک محلول می باشد که از نوع بسیار مرغوب تریاک ، استحصال می گردد و برای تصفیه و خالص کردن آن از فیلترهای بسیار قوی صنعتی استفاده می شود  و ناخالصیهای آن ( بخصوص آلودگیهای میکروبی ) که صد در صد مضر و خطرناک می باشد ، کاملا جدا و استریل می گردد و در نهایت این محلول تغلیظ شده و به غلظتهای استاندارد و ثابت می رسد.

گروه هدف درمان با شربت تریاک:

گروه هدف شربت تریاک ،معتادان به تریاک( خصوصا در افراد مسن ) می باشند که ترک این ماده برایشان دشوار است.

مزیتهای دارو شربت ترک اعتیاد:

۱- تریاکی که در تولید شربت اپیوم استفاده شده است بسیار مرغوب می باشدو حاوی تمامی آلکالوئیدهای طبیعی و مفید خشخاش می باشد که در حین تولید دارو حفظ شده اندو بو و طعم تلخ شربت به وجود آنها باز می گرددو این ترکیبات  اثرات ضد سرطانی و مفید بسیاری دارند.
۲- تاریخ تولید ، تاریخ مصرف ، پروانه بهره برداری داشته و نظارت های بسیاری از نظر سلامت روی آن انجام می شود.

۳- شخص با توزیع کنندگان مواد مخدر و محرک دیگر در ارتباط نخواهد بود و این خود ، گام نخست در شروع درمان است چرا که فرد از هر گونه خرید و فروش و ارتباط غیر قانونی با قاچاقچیان و در نتیجه خطر بازداشت توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر در امان خواهد بود.

۴- از نظر قانونی مشکلی ندارد .
۵- قیمت آن مناسب است .
۶- اندازه گیری آن بسیار آسان و غلظت آن استاندارد شده است ،در حالیکه نوع خانگی آن غلظتهای متفاوتی دارد.
۷- در صورت تمایل ، شخص بدون احساس هرگونه ناراحتی می تواند مقدار مصرف شربت را در طول زمان کاهش دهد.

یکی از نکات مثبت شربت تریاک این است که، به دلیل نیمه عمر و خواص بسیار مشابه آن با تریاک ، تنظیم دوز آن برای بیمار و پزشک بسیار راحت بوده و بیماران از مصرف آن احساس رضایت زیادی دارند و در نتیجه گرایش برای درمان و همچنین ماندگاری در درمان نیز بالاست . از زمانی که این دارو عرضه شده است ، تا کنون تعداد زیادی از بیماران وارد این درمان شده اند . پژوهشها مشخص کرده است که نتیجه دوز کاهش یابنده ، بسیار موثرتر از دوز ثابت بوده است .بسیاری از بیماران ۱۲ ماه پس ازشروع درمان ، با کاهش تدریجی مصرف شربت تریاک ، موفق به ترک و مصرف نکردن این شربت هم شده اند . و همچنین استفاده از این دارو همگام با مداخلات روانشناختی ، بسیار موثرتر بوده است و در بیمارانی که از خدمات مشاوره و روان درمانی استفاده می کردند اثربخشی بیشتری داشته است.

نگرانی در مورد شربت تریاک:

این است که ، ممکن است شربت تریاک دست افرادی بیافتد که برای درمان از آن استفاده نمی کنند و صرفا به منظور تفریح و تفنن آنرا سوء مصرف می کنندو اینجاست که مساله نظارت بسیار دقیق در توزیع این شربت مطرح می شود. به همین علت مصرف این دارو در مراکز درمانی زیر نظر پزشک  دوره دیده صورت می گیرد.
کلینیک تخصصی درمان سوء مصرف مواد ارمغان – عامل رسمی توزیع شربت تریاک زیر نظر پزشک

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” overlay_opacity=”0.5″ video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”#70c0ba” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” overlay_opacity=”0.5″ video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”20px” padding_right=”” padding_bottom=”20px” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no” element_content=””][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]