هروئین، نوعی ماده مخدر است که برخلاف گذشته، در کانون توجهات ملی قرار دارد. هروئین در اپیدمی مخدر در ایالات متحده مورد توجه خاصی قرار گرفته است و به جوامع و خانواده ها آسیب می رساند. هروئین از بسیاری جهات مانند مسکن های مخدر تجویز شده می باشد که شامل نحوه تاثیر دارو بر مغز و ایجاد وابستگی نیز می باشد.

هنگامی که فردی هروئین مصرف می کند که از گیاه خشخاش (رزین) مشتق شده است، این ماده مخدر به گیرنده های مواد افیونی در مغز فرد متصل می شود، که باعث ایجاد سرخوشی و لذت و همچنین احساس آرامش عمیق می شود. افراد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به سرعت به هروئین وابسته می شوند زیرا باعث افزایش تولید ماده شیمیایی دوپامین شده و مسیرهای پاداش مغز را تغییر می دهد.

دلیل خطرناک بودن هروئین، تنها به علت اثرات آن بر روی مغز و بدن نیست. بلکه به علت تزریق آن با سرنگ، باعث آسیب پذیری افراد در برابر عفونت ها و بیماری های منتقله از طریق خون می شود. هنگامی که افراد از لحاظ جسمی به هروئین وابسته می شوند و سعی در ترک مصرف دارند، معمولا به ترک اعتیاد روی می آورند و در نتیجه احساس بیماری می کنند.

کوکائین چیست؟

کوکائین که معمولا از آن به عنوان کک یاد می شود، یک محرک قوی است که از گیاه کوکا گرفته شده است. کوکائین بر سیستم عصبی مرکزی فرد تاثیر خواهد گذاشت و به انتقال از طریق بدن سرعت می بخشد. اثرات شایع مصرف کوکائین شامل سرخوشی، انرژی بالا و هوشیاری است. در برخی افراد، مصرف کوکائین باعث افزایش پارانویا (بدگمانی و سوء ظن) و خصومت می شود.

مصرف کوکائین از طریق تزریق، خوراکی و استنشاق نیز صورت می پذیرد. مصرف کوکائین ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی و یا مرگ ناشی از نارسایی تنفسی، سکته مغزی یا حمله قلبی شود. علی رغم عوارض ناخوشایندی که مصرف کوکائین دارد، همچنان به طور گسترده مورد سوء مصرف قرار می گیرد.

اسپیدبال یا ترکیب کوکائین و هروئین

قبل از توصیف تفاوت بین هروئین و کوکائین، بسیار مهم است که در مورد اتفاقاتی که با ترکیب هروئین و کوکائین رخ می دهد، صحبت کنیم. به ترکیب این دو دارو، اسپیدبال گفته می شود. این دو دارو اثرات متضادی دارند – هروئین باعث کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی می شود، اما کوکائین سرعت انتقال داخلی و سایر عملکردها را افزایش می دهد. ممکن است فرد برای مقابله با خواب آلودگی ناشی از مصرف هروئین، کوکائین مصرف کند. زمانی که فردی هروئین و کوکائین را همزمان با هم مصرف می کند، قدرت گیرایی آن بسیار بیشتر می شود و در نتیجه احتمال اوردوز آن افزایش می یابد.

تفاوت بین هروئین و کوکائین

برای افرادی که به تازگی به مصرف کوکائین و هروٸین روی آورده اند، هروئین عامل مهار کننده سیستم عصبی مرکزی است، اما کوکائین تحریک کننده است. هروئین عملکرد بدن، از جمله تنفس را کند می کند. افرادی که هروئین مصرف می کنند غالباً هوشیاری خود را از دست می دهند. کوکائین برعکس عمل می کند. افراد با مصرف کوکائین می توانند به مدت طولانی بیدار بمانند. هنگامی که افراد به دلیل مصرف هروئین می میرند، این امر معمولاً به دلیل کاهش تنفس است، در حالی مرگ ناشی از مصرف کوکائین به دلیل سمیت قلبی (اختلال الکتروفیزیولوژی یا آسیب به عضله قلب) است که به آن آسیب قلبی می گویند. اگرچه تزریق کوکائین امکان پذیر است، اما بیشتر افراد آن را استنشاق می کنند، در حالی که مصرف هروئین بیشتر به صورت تزریق انجام می شود.