درمان شناختی رفتاری (CBT) یک روش گفتار درمانی است که می تواند به شما در مدیریت مشکلات خود با تغییر شیوه تفکر و رفتار کمک کند. بیشتر برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می شود، اما می تواند برای سایر مشکلات سلامت روحی و جسمی مفید باشد.

نحوه عملکرد رفتار درمانی شناختی

CBT بر این مفهوم استوار است که افکار، احساسات، احساسات و اعمال فیزیکی شما به هم مرتبط هستند و افکار و احساسات منفی می توانند شما را در یک چرخه منفی به دام بیندازند. هدف CBT کمک به شما برای مقابله با مشکلات طاقت فرسا به روشی مثبت تر با تقسیم آنها به بخش های کوچکتر است. به شما نشان داده شده است که چگونه این الگوهای منفی را تغییر دهید تا احساس خود را بهبود ببخشید. برخلاف برخی دیگر از درمان‌های گفتاری، CBT به جای تمرکز بر مسائل گذشته، با مشکلات فعلی شما سر و کار دارد. به دنبال راه های عملی برای بهبود وضعیت ذهنی شما به صورت روزانه است.

رفتار درمانی شناختی

کاربرد های رفتار درمانی شناختی

نشان داده شده است که CBT راهی موثر برای درمان تعدادی از شرایط مختلف سلامت روان است. علاوه بر افسردگی یا اختلالات اضطرابی، CBT همچنین می تواند به افراد مبتلا به موارد زیر کمک کند:

CBT همچنین گاهی اوقات برای درمان افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت استفاده می شود، مانند: سندرم روده تحریک پذیر (IBS) سندرم خستگی مزمن (CFS) فیبرومیالژیا درد مزمن اگرچه CBT نمی تواند علائم فیزیکی این شرایط را درمان کند، اما می تواند به افراد کمک کند تا بهتر با علائم خود کنار بیایند.

-اختلال دو قطبی

-اختلال شخصیت مرزی

-اختلالات خوردن – مانند بی اشتهایی و پرخوری

-اختلال وسواس فکری جبری (OCD)

-اختلال هراس

-فوبیاها

-اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

-روان پریشی

-روان‌گسیختگی

-مشکلات خواب – مانند بی خوابی

مشکلات مربوط به سوء مصرف الکل

در طول جلسات CBT چه اتفاقی می افتد

اگر CBT توصیه می شود، معمولاً یک جلسه در هفته یا هر 2 هفته یک بار با یک درمانگر خواهید داشت. دوره درمان معمولا بین 6 تا 20 جلسه طول می کشد و هر جلسه 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. در طول جلسات، شما با درمانگر خود کار خواهید کرد تا مشکلات خود را به بخش های جداگانه خود، مانند افکار، احساسات و اعمال فیزیکی خود تقسیم کنید. شما و درمانگرتان این حوزه‌ها را تجزیه و تحلیل خواهید کرد تا در صورت غیرواقعی بودن یا غیر مفید بودن آن‌ها و تأثیری که بر یکدیگر و بر شما دارند، بررسی کنید. سپس درمانگر شما می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد چگونگی تغییر افکار و رفتارهای غیر مفید کمک کنید. پس از بررسی اینکه چه چیزی می توانید تغییر دهید، درمانگر از شما می خواهد که این تغییرات را در زندگی روزمره خود تمرین کنید و در جلسه بعدی در مورد چگونگی پیشرفت خود صحبت خواهید کرد. هدف نهایی درمان این است که به شما بیاموزد مهارت هایی را که در طول درمان آموخته اید در زندگی روزمره خود به کار ببرید. این باید به شما کمک کند تا مشکلات خود را مدیریت کنید و مانع از تأثیر منفی آنها بر زندگی شما شود، حتی پس از پایان دوره درمان.

مزایا و معایب رفتار درمانی شناختی

درمان شناختی رفتاری (CBT) در درمان برخی از مشکلات سلامت روان موثر است، اما ممکن است برای همه موفق یا مناسب نباشد. برخی از مزایای CBT عبارتند از:

می توان آن را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی در مقایسه با سایر درمان های گفتاری تکمیل کرد ماهیت بسیار ساختار یافته CBT به این معنی است که می توان آن را در قالب های مختلف، از جمله به صورت گروهی، کتاب های خودیاری و آنلاین ارائه کرد. راهبردهای مفید و کاربردی را به شما می آموزد که می توان از آنها در زندگی روزمره حتی پس از اتمام درمان استفاده کرد بر ظرفیت فرد برای تغییر خود (افکار، احساسات و رفتارهایشان) تمرکز دارد. می تواند به اندازه دارو در درمان برخی از مشکلات سلامت روان موثر باشد و ممکن است در مواردی که دارو به تنهایی مؤثر نبوده است مفید باشد. برخی از معایب CBT که باید در نظر گرفت عبارتند از: شما باید خود را به این فرآیند متعهد کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید – یک درمانگر می تواند به شما کمک کند و به شما توصیه کند، اما آنها به همکاری شما نیاز دارند. شرکت در جلسات منظم CBT و انجام هر کار اضافی بین جلسات می تواند زمان زیادی را از شما بگیرد ممکن است برای افرادی که نیازهای پیچیده تری به سلامت روان دارند یا مشکلات یادگیری دارند مناسب نباشد این شامل رویارویی با احساسات و اضطراب‌های شماست – ممکن است دوره‌های اولیه‌ای را تجربه کنید که در آن مضطرب یا از نظر احساسی ناراحت هستید. هیچ مشکل گسترده‌تری در سیستم‌ها یا خانواده‌ها که ممکن است تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت و تندرستی افراد داشته باشد را بررسی نمی‌کند برخی از منتقدان همچنین استدلال می‌کنند که در حالی که CBT به مشکلات فعلی می‌پردازد و بر مسائل خاص تمرکز می‌کند، به دلایل زمینه‌ای احتمالی شرایط سلامت روان، مانند chi ناراضی نمی‌پردازد.