آشنایی با روش سم زدایی سریع در درمان اعتیاد : روش سم زدایی فوق سریع (UROD) یکی از روش های  سم زدایی در درمان اعتیاد است که به خاطر مدت کوتاه 4 تا 6 ساعته آن بعضی از افراد تمایل به انجام آن دارند. هنگامي که فرد مصرف مواد مخدر را کنار ميگذارد، یک سری علائم قطع مصرف يا ترک را تجربه خواهد کرد. اين علائم شامل بي خوابي، بي قراري، درد عضلاني، آبريزش بيني و از همه بدتر احساس ولع نسبت به مواد مخدر و… است. مصرف مواد مخدر باعث افزايش گيرنده هاي طبيعي آنها در مغز مي شود، بنابراين پس از قطع مصرف، در ساعت هاي بحراني (8 تا 12 ساعت پس از آخرين مصرف) مغز منتظر موادي است تا گيرنده ها را تحريک و حالت نشاط و سرخوشي ايجاد کنند، در غير اين صورت علائم جسمي ترک به وجود مي آيد.

استفاده از این روش سبب می شود که فرد متوجه نشود که چه فشار شدیدی بر بدنش وارد می شود .اما باید اشاره داشت که هزینه این درمان بالاست و به غیر از بحث هزینه  آنچه مورد اهمیت است، احتمال زیاد عود مجدد بیماری در معتادانی است که از این روش استفاده کرده اند.

روش سم زدایی سریع در درمان اعتیاد

از آنجا که در روش سم زدایی سریع در درمان اعتیاد شيوه ترک زير بيهوشي انجام مي گيرد عوارضی از قبیل کنترل ناپذيري روند بيهوشي، حساسيت به ماده بيهوشي و واکنش هاي ناخواسته و پيش بيني نشده می تواند بروز کند و یکی از مهم ترین علتی که باعث می شود تا این شیوه منسوخ و غیر قانونی شود میزان بالای مرگ و میر در حین بیهوشی به علت فشار زیاد به قلب می باشد .شايد بتوان گفت اين موارد بيشترين احتمال مرگ ناشي از روش هاي گوناگون سم زدايي، در روش UROD هستند.

در رابطه با عوارض طولاني مدت اين شيوه به احتمالِ شکست زياد و عود مصرف مواد مخدر می توان اشاره داشت  .مدیرکل دفتر ترک اعتیاد سازمان بهزیستی در خصوص جلوگیری از به کار بردن روش فوق سریع در مراکز ترک و درمان اعتیاد اظهار می کند: براساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و تصمیم ستاد مبارزه با مواد مخدر، هیچ یک از مراکز ترک اعتیاد حق به کارگیری روش فوق سریع را ندارند و استفاده از این روش در مراکز پژوهشی وزارت بهداشت نیز خلاف مصوبات  و اخلاق پزشکی شناخته شده و از نظر علمی هم مورد تایید نمیباشد. وی در زمینه قابل اطمینان بودن این روش می گوید، تحقیقات نشان داده است که UROD  نتایج ناموفقی در درمان داشته است . به طوری که حدود 75 تا 90 درصد معتادان ترک کرده با این روش بار دیگر مواد مخدر مصرف کرده اند.

آشنایی با  علائم بعد از مرحله سم زدایی سریع

پس از سم زدایی UROD  برخلاف این که افراد فکر می کنند بدنشان پاک شده است و در اصطلاح سم زدایی و شسته شده و دیگر مشکلی ندارند اغلب اوقات تا 10 روز پس از سم زدایی علائم خماری متوسط تا شدیدی را تجربه می کنند و تقریبا در تمام موارد حالشان اصلا خوب نیست و غیر از علائم جسمانی ، ولع شدید به مصرف ،خماری روانی ، کسلی ، بی حوصلگی ، درد شدید بدن ، افسردگی و اضطراب شدید دارند و در اغلب موارد در کمتر از یک هفته منجر به عود مصرف و قطع داروی ضد مخدر ( نالتروکسان ) می شود.

منحصر کردن فرآیند درمان به یک روش و یا یک دارو جز ضرر زدن به روند درمان اعتیاد در کشور سرانجام دیگری ندارد و با توجه به نوع مصرف و تخریب ایجاد شده بایستی درمان موثر برای هر فرد طبق تجویز پزشک درمانگر اعتیاد همراه با مداخلات روانشناختی انجام شود .اعتياد مانند کوه يخي شناور است که سم زدايي، بخش بيرون از آب است و بررسي علت هاي روحي و رواني بخش درون آب. اين بخش درون آب هم مخفي است و هم عميق. بنابراین برای درمان این بیماری هم درمان های دارویی و هم درمان های روانشناختی باید  اجرا شود. که معمولا در روش UROD انجام نمی شود و این مورد ضریب ِموفقیت ِدرمان را تا حدود نزدیک به صفر می رساند .

سم زدایی فوق سریع در ترک اعتیاد

سم زدایی فوق سریع در ترک اعتیاد

چرا ميزان شکست درمان هاي اعتياد با این روش زياد است

در پاسخ به اين پرسش که چرا ميزان شکست روش سم زدایی سریع در درمان اعتیاد بسیار  زياد است بايد گفت اعتياد، رفتاري است که نوعي مکانیسم يا راهکار دفاعي را در برابر عامل استرس زاي بيروني يا دروني نشان مي دهد و در واقع اختلال رفتاری است و این نگرش که با پاک شدن همه چیز درست می شود اشتباه است .  اين عامل استرس زا ممکن است اجتماعي (مانند بيکاري، نبودن امنيت فردي و اجتماعي، روابط اجتماعي نادرست و …  يا عوامل روان شناسي مانند افسردگي، اضطراب ،نداشتن انواع مهارت ها مثل عدم اعتماد به نفس، نداشتن جرات و ابراز وجود می باشد.

تمامي اين مسائل در فردي که از نظر رفتاري و فيزيولوژيکي ،يعني عملکرد سلول هاي مغزي، آمادگي ابتلا به مصرف مواد مخدر يا محرک را دارد، می تواند به اعتياد منجر شود. بنابراین بسياري از بيماري هاي رواني دیگر مانند افسردگي، اضطراب، اختلال شخصيت ضد اجتماعی ، اختلالات دو قطبي و … با بیماری اعتیاد همپوشانی دارند که نياز به مهارت پزشک و روانشناس براي تشخيص و درمان آن است. از این رو برای کسب موفقیت هر چه بیشتر در درمان بایستی این بیماری ها نیز در کنار بیماری اعتیاد تشخیص داده شود و درمان شود تا احتمال عود بیماری کمتر شود .در حقيقت مهم نيست که فرد معتاد با چه روشي سم زدايي مواد مخدر را انجام مي دهد، مهم آن است که چه سبکی از زندگي را براي خود انتخاب کرده است .

تاثیر مشاوره و درمان های روانشناختی در روش سم زدایی

روش روش سم زدایی سریع در درمان اعتیاد اولين گام از درمان است  و مشاوره و درمان های روانشناختی بعد از مرحله سم زدایی مهم ترین عامل موفقیت در درمان میباشد. موضوعي که حتي در ابتداي درمان بسيار مهم است، مصاحبه انگيزشي است تا فرد آمادگي بيشتري براي ترک پيدا کند. اهميت انگيزه تا جایی است  که علاوه بر ورود فرد به روند درمان، طي انجام روش هاي مختلف روان شناختی و رفتاردرماني بايد در مسیر درمان نیز به آن توجه شود چرا که کاهش و افزايش انگیزه و نوع انگیزه (انگیزه درونی یا بیرونی)، در روند موفقیت آمیز درمان یا عود بیماری نقش بسزایی دارد.  بنابراین هر فرد مصرف کننده برای شروع درمان باید با پزشک متخصص درمانگر اعتیاد مشورت کند تا بتواند به موثرترین نتایج درمانی دست یابد.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در زمینه ترک و روش سم زدایی سریع در درمان اعتیاد با شماره های تلفن :٠٢٦٣٢٢٤٢٥٨٩ – ٠٢٦٣٢٢٤٢٣٨٨ حاصل نمایید، مشاوران ما در ساعات اداری آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

نویسنده : سحر اسماعیلی – کارشناس ارشد روان شناسی- دکتری مطالعات اعتیاد