تست اعتیاد

کیت تست اعتیاد چیست؟

بیعی است که همه ما انسان ها به دنبال روش هایی باشیم که ما را زودتر به نتیجه برسانند. اما یادمان باشد که همیشه راه های آسان لزوما کم خطاترین و بهترین گزینه نیستند و حتی در برخی موارد درصد خطای آن‌ها بالا می رود. گزینه های مختلفی برای تست اعتیاد وجود دارد، از آزمایش های تخصصی گرفته تا دستگاه های تست اعتیاد خانگی که می توان از آن ها استفاده کرد. با وجود اینکه معمولا تست های خانگی حتی با درصدی خطا مواجه هستند اما اگر شرایط استفاده از آن به درستی رعایت شود، جزو ساده ترین روش های فوری برای رسیدن به جواب محسوب می شوند.

 

 

انواع کیت تست اعتیاد

کیت های تست اعتیاد در انواع مختلفی ارائه می‌شوند که هر کدام با روش خاص خود برای تشخیص یک ماده مخدر به کار می‌روند. در ادامه با برخی از انواع دستگاه‌های تست اعتیاد آشنا می شویم.

تشخیص اعتیاد با روش تست ادرار یا تست اعتیاد نواری

دستگاه تست اعتیاد از طریق نمونه ادرار که به آن تست اعتیاد نواری هم می گویند، به راحتی قابل استفاده در منزل است. با قرار دادن یک قطره از ادرار فرد روی نوار دستگاه، وجود ماده مخدر در ادرار فرد تشخیص داده می شود.

کیت سه کاره تست اعتیاد

کیت های سه کاره ای هم در بازار موجود هستند که زیر مجموعه همین دستگاه‌های تشخیص اعتیاد با ادرار به حساب می آیند. تنها تفاوت و مزیت کیت های سه کاره تست اعتیاد این است که همزمان می تواند وجود سه ماده مخدر را در ادرار فرد بسنجد. در این نوع دستگاه های سه کاره درصد تقلب فردی که مورد آزمایش قرار می گیرد به حداقل می رسد. ناگفته نماند کیت تست اعتیاد 5 کاره و کیت تست اعتیاد 10 کاره هم برای تشخیص اعتیاد با توانایی تست مواد مخدر بیشتر نیز در بازار موجود است.

کیت های بزاقی برای تست اعتیاد

کیت‌ های بزاقی هم مانند کیت های ادراری جزو روش های تست اعتیاد سریع محسوب می ‌شوند. با قرار دادن این کیت‌ ها در دهان فرد از روی واکنش بزاقی او، مصرف مواد مخدر تشخیص داده می شود. زمان تشخیص این دستگاه نسبت به کیت تست اعتیاد با ادرار کوتاه ‌تر است. این دستگاه فقط 24 تا 48 ساعت وجود ماده مخدر در بدن فرد را نشان می ‌دهد.

از آنجایی که هیچ کس به اندازه خود فرد نمی تواند از ابتلا به سوء مصرف مواد مخدر در خود آگاه باشد، بنابراین اگر فردی احتمال وجود اعتیاد در بدنش را می دهد نباید صرفا به جواب منفی تست خانگی بسنده کند. در این شرایط بهتر است با مراجعه فرد به کلینیک تست اعتیاد از نتیجه قطعی اعتیاد یا عدم اعتیاد او اطمینان حاصل شود.

نحوه استفاده از کیت تست اعتیاد

کیت های تست اعتیاد به مواد مخدر از طریق وجود ماده آنتی بادی مونوکلونال عمل می کند. این ماده با مواد مخدر موجود در بدن افراد مبتلا به اعتیاد واکنش می دهد و اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد را بدون آزمایش مشخص می کند. روش خواندن نوار های تست اعتیاد یکی از سوالات شایع است که به توضیح آن می پردازیم.

فرض کنید می خواهیم وجود مخدر متادون را در بدن بسنجیم. برای این روش از آنتی بادی مونوکلونال همین ماده در کیت مخصوص خود استفاده می شود. دو خط روی نوار کیت تست اعتیاد وجود دارد که یکی از آن ها خط کنترل بوده و باید در تمامی حالت ها دیده شود. اما خط رنگی روی نوار در صورت وجود ماده متادون در ادرار فرد بالا آمده و دیگر دیده نمی شود که این عمل به معنای مثبت بودن جواب تست است. در نظر داشته باشید برای اینکه تست نتیجه مثبت نشان بدهد باید میزان حداقلی از ماده مخدر در نمونه ادرار وجود داشته باشد که این میزان برای هر مواد مخدری متفاوت است.

شرایط و زمان استفاده از کیت تست اعتیاد نواری چیست؟

باید در نظر داشته باشید که کیت نواری تست اعتیاد برای تشخیص هر ماده مخدری متفاوت است. در مورد تشخیص مخدرهایی مانند هروئین، تریاک، مرفین و کراک تا 72 ساعت بعد از مصرف هم وجود ماده مرفین تشخیص داده می شود. برای انجام این تست مهم نیست چه ساعتی از شبانه‌ روز نمونه ادرار گرفته شود، حتی اگر نمونه گرفته شده در دمای 2 تا 8 درجه سانتی ‌گراد نگهداری شود تا 48 ساعت هم می ‌توان تست را انجام داد.

کیت های خانگی تست اعتیاد چند درصد خطا دارند؟

این کیت ‌ها دستگاه هایی ارزان قیمت هستند که کمتر از 20 ثانیه وجود ماده مخدر را در بدن فرد مشکوک به اعتیاد می ‌سنجند. به طوری که اگر فردی یکی از مواد مخدر اصلی را مصرف کرده باشد تا 72 ساعت تست مورفین او مثبت نشان داده می شود. نکته قابل توجه این است که دستگاه تست اعتیاد فقط برای تشخیص گروه خاصی از مواد مخدر عمل می کند. به عنوان مثال برای تشخیص و ترک شیره تریاک و دیگر مواد مرفین دار قابل مصرف است اما معمولا الکل را نشان نمی دهد. میزان عملکرد موفق این کیت ‌های تشخیص فوری اعتیاد 5/99 درصد است؛ به این معنی که از هر هزار نفر 5 تا 6 مورد، تشخیص نادرست دارد.

به هرحال مرحله تشخیص اعتیاد مرحله مهمی است که گاهی نیاز است چند روش تست با هم انجام شود تا نتیجه دقیقی به دست آید. اما باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که قبل از اقدام به ترک هر ماده مخدر، از ترک اعتیاد به الکل گرفته تا ترک هروئین باید با روش های صحیح و مدرن ترک اعتیاد آشنا شویم، سپس برای فرآیند ترک اقدام کنیم.

سوالات متداول درمورد کیت تست اعتیاد

آیا کیت تست اعتیاد در داروخانه وجود دارد؟

انواع کیت‌های تشخیص اعتیاد در داروخانه‌ها موجود هستند و می‌توانید به راحتی آن‌ها را تهیه و استفاده کنید.

نحوه گرفتن تست اعتیاد با کیت چگونه است؟

تست اعتیاد نواری، کیت سه کاره تست اعتیاد و کیت های بزاقی برای تست اعتیاد موجود هستند. روش استفاده از هر یک متفاوت است که در این مقاله از کلینیک پیام نحوه صحیح استفاده از هر کیت را توضیح داده‌ایم.

میزان خطای کیت‌های خانگی تا چه میزان است؟

کیت‌های تست اعتیاد گروه خاصی از مواد مخدر  را تشخیص می‌دهند و معمولا قادر به تشخیص الکل نیستند. 5.99 درصد عملکرد این کیت‌ها موفق است و از هر 1000 نفر امکان تشخیص نادرست تنها برای 5 یا 6 نفر وجود دارد.